Pakiet Office 365
Szanowni Państwo.
Dzięki temu, że miasto Łódź wykupiło pakiet Office 365, dla wszystkich jednostek edukacyjnych miasta każdemu uczniowi, rodzicowi i nauczycielowi przysługuje bezpłatny dostęp do pakietu Office 365 Pro Plus.
Pakiet Office 365 to zbiór aplikacji umożliwiających między innymi:
uczniom:
- inspirowanie do przyswajania wiedzy i umiejętności do wykorzystania pakietu w życiu zawodowym
- nabycie umiejętności pracy w zespole
rodzicom:
- możliwość wykorzystania pakietu w życiu zawodowym i do celów prywatnych
- umożliwienie dziecku wyjścia poza zajęcia szkolne
Na zebraniach śródrocznych wychowawcy poinformują państwa o korzyściach płynących z posiadania pakietu Office 365.
Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi. Dane przetwarzane są w celu realizacji czynności urzędowych. Macie Państwo prawo do dostępu i sprostowania danych, ograniczenia przetwarzania danych, usunięcia danych, wniesienia sprzeciwu u i cofnięcia wyrażonej zgody, na zasadach określonych w ogólnym rozporządzeniu. Klauzula informacyjna jest dostępna na stronie www.bip.uml.lodz.pl, pod każdą ze spraw realizowanych przez Urząd Miasta Łodzi.
Cyfrowa chmura Office 365 w łódzkich szkołach.
Office 365 to kompleks programów przydatnych w pracy każdego dyrektora szkoły i pracownika administracji szkolnej. Oprócz popularnego pakietu biurowego, za pomocą którego można tworzyć dokumenty indywidualnie i zespołowo, Office 365 oferuje wiele ciekawych usług. Umożliwiają one: korzystanie z wirtualnego dysku 1 TB przez każdego użytkownika, tworzenie kalendarzy indywidualnych i zespołowych, korzystanie z bezpiecznej poczty z zastosowaniem ujednoliconych adresów, tworzenie interaktywnych, multimedialnych publikacji, uruchomienie szkolnego kanału filmowego, organizowanie telekonferencji, stworzenie szkolnej strony internetowej (bez kosztów hostingu), wspieranie lekcji poprzez e-learning i współpracę on-line. Natomiast każdemu uczniowi Office 365 gwarantuje efektywną naukę i wspaniałą zabawę.
Użytkownicy posiadający konto służbowe mają m.in. dostęp do różnych usług i programów opisanych poniżej. Programy te działają integralnie, umożliwiając przesyłanie między sobą danych lub wykonanych za ich pomocą dokumentów.
Wędrówkę po Office 365 można rozpocząć od wirtualnego dysku OneDrive, który użytkownikowi, posiadającemu konto służbowe, oferuje 1 TB miejsca na jego archiwum. Dostęp do tego dysku z poziomu różnych aplikacji chmury zapewnia natychmiastową możliwość ich wykorzystania w tworzonym dokumencie. Oprócz dostępu do własnych dokumentów użytkownik ma możliwość skorzystania ze wszystkich dokumentów, które mu zostały udostępnione z kont innych użytkowników. Dla archiwum na dysku OneDrive można zaprojektować własną architekturę dysków lokalnych. Istotną zaletą dysku OneDrive jest fakt, iż dostęp z niego jest możliwy z różnych urządzeń mobilnych.
Podstawowym modułem odpowiadającym za komunikację jest moduł pocztowy, który uruchamia program Outlook. Funkcjonalność tego programu znacznie przekracza możliwości tradycyjnych kont pocztowych. Outlook jest przede wszystkim powiązany z innymi programami Office 365. Konta służbowe innych użytkowników tej samej organizacji mogą być rozpoznawalne nie tylko po adresach, ale i po dołączonych do adresów imionach lub przezwiskach. Działanie programu Outlook powiązane jest z działalnością grup, które można zakładać w tym programie. Z poziomu programu istnieje dostęp do archiwum dokumentów grupy i udostępnionego dla grupy wspólnego kalendarza. Niezwykle wygodne jest wysyłanie informacji całej grupie.
Niezwykle przydatna w zarządzaniu własną pracą i pracą grupy użytkowników w chmurze Office 365, jest aplikacja Kalendarz. Każdy użytkownik może wykorzystać wiele kalendarzy, indywidualnie i zespołowo. Aplikacja przypomina użytkownikom o wydarzeniach zaznaczonych w kalendarzu.
Tworzenie interaktywnych ankiet lub testów dostępnych w sieci internetowej jest niezwykle proste i przydatne. Można je zaprojektować, wykorzystując aplikację Forms. Za jej pomocą można konstruować cztery typy zamkniętych pytań. Wyniki tych badań są automatycznie tworzone i dostępne na koncie użytkownika, który ja utworzył. Zaprojektowane testy i ankiety można osadzać w dokumentach stworzonych w innych aplikacjach. Mogą one być dostępne na różnych urządzeniach mobilnych.
Interaktywne prezentacje, a w zasadzie publikacje, można w intuicyjny sposób wykonać w programie Sway. Za jego pomocą można zaprezentować materiał fotograficzny i filmowy, do którego zostały wykorzystane materiały autora lub bezpośrednio pobrane z zasobów Internetu na licencji Creative Common. Wykonana prezentacja jest zapisana w chmurze internetowej Office 365. Można ją udostępnić innym osobom. Publikowane prezentacje mogą być dostępnena różnych urządzeniach mobilnych: smartfonach, tabletach, laptopach.
Class Notebook jest aplikacją służącą zarządzaniu procesem edukacyjnym. Widoczne w niej narzędzia pozwalają zarządzać osobami uczestniczącymi w procesie dydaktycznym, zarówno uczniami, jak i nauczycielami, oraz zaprojektować uprawnienia do korzystania z treści dydaktycznych. Jest to moduł, w którym należy skonfigurować sposób organizowania zajęć dydaktycznych widocznych w aplikacji OneNote.
OneNote jest aplikacją, która nie tylko może służyć do tworzenia osobistych notatek. Za pomocą jej ogromnych możliwości można organizować zajęcia dydaktyczne dla uczniów przydzielonych w Class Notebook. Struktura publikowanych w niej materiałów jest podzielona, zgodnie z przydzielonymi uprawnieniami w Class Notebook, na: obszar współpracy, w którym wszystkie dokumenty mogą być edytowane przez nauczycieli i uczniów, bibliotekę zawartości, w której umieszczone materiały mogą być edytowane przez nauczyciela i przeglądane przez ucznia oraz notesy ucznia, widoczne i edytowane tylko przez nauczyciela ucznia, który je opublikował. Materiały gromadzone w tej strukturze mogą być przygotowane w innych aplikacjach pakietu Office 365.
Zadania to kolejna funkcjonalność, która ma wymiar edukacyjny. Za jej pomocą można tworzyć i wysyłać do uczniów, oraz grup uczniowskich, zadania.
Dzięki usłudze SharePoint Online można przechowywać, organizować i udostępniać pliki oraz informacje, a także uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego urządzenia. Można również współpracować i komunikować się w trybie online ze współpracownikami i klientami.
Popularną grupą aplikacji w chmurze Office 365 są używane offline programy biurowe: Word, Excel, PowerPoint. Ich funkcjonalność jest nieznacznie okrojona w stosunku do tych, do których jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni. Mają jednak dodatkową zaletę. Dokumenty w nich opracowywane mogą być współtworzone przez użytkowników, którym zostały one udostępnione do edycji.
Planner oferuje prosty i wizualny sposób na organizowanie pracy zespołu. Za jego pomocą można tworzyć nowe plany, przypisywać zadania poszczególnym członkom zespołu, udostępniać pliki, śledzić postępy pracy zespołu. Przy użyciu usługi Planner można zarządzać wydarzeniami, przeprowadzać burzę mózgów, śledzić realizacje pn. projektów szkolnych lub po prostu efektywniej organizować pracę zespołu.
Sream to aplikacja, która umożliwia zaprojektowanie kanału filmowego dla danej instytucji. W przypadku projektu Office 365 dla łódzkich szkół może to być szkolny kanał filmowy.
Video jest internetowym portalem, w którym osoby z danej organizacji mogą publikować i wyświetlać klipy wideo. Za pomocą portalu można przekazywać i udostępniać pliki wideo, znajdować i oglądać klipy wideo udostępnione przez inne osoby w organizacji, tworzyć kanały wideo i nimi zarządzać.
Teams to usługa typu czat. Gromadzi osoby, konwersacje, pliki i narzędzia w jednym miejscu, aby wszystkim zapewnić błyskawiczny dostęp do potrzebnych elementów.
Role przydzielone użytkownikom
Konta użytkowników mają różne uprawnienia. W zależności od nadanych uprawnień, użytkownicy mają dostęp do określonej liczby aplikacji. Znacznie więcej możliwości posiadają użytkownicy na prawach administratorów. Główna aplikacja Administracja zezwala na administrowanie kontami użytkowników w danej organizacji. Administratorzy mają też dostęp do aplikacji Zabezpieczenia i zgodność.