Regulamin rekrutacji do klasy dwujęzycznej
Regulamin rekrutacji uczniów do oddziału dwujęzycznego z językiem francuskim w Szkole Podstawowej Nr 116 w Łodzi określający zasad i kryteria rekrutacji do oddziału dwujęzycznego
Podstawa prawna: ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 900, 1672,
2005); Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie
przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania
uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. 2022
poz. 2431); Zarządzeniu Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie ustalenia na dany rok szkolny
harmonogramów czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu
uzupełniającym m.in. do oddziałów dwujęzycznych na poziomie klas VII szkół
podstawowych prowadzonych przez Miasto Łódź.
Przez oddział dwujęzyczny (zwany dalej klasą dwujęzyczną) należy rozumieć oddział
szkolny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym
nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone w dwóch
językach są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne. W przypadku Szkoły Podstawowej 116
drugim językiem nauczania będzie język angielski, a nauczanymi z elementami j.francuskiego co najmniej dwoma przedmiotami: geografia ,wychowanie fizyczne , muzyka i dla chętnych religia.
- Do oddziału dwujęzycznego z językiem francuskim w Szkole Podstawowej Nr 116 Aleksego Rżewskiego w Łodzi przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia tej szkoły, który:
1) Otrzymał promocję do klasy VII;
2)Uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
- W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, o których mowa w pkt. 1, niż liczba wolnych miejsc w oddziale, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1)Wynik sprawdzianu predyspozycji językowych
2)Wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego
3)Świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem.
- W przypadku wolnych miejsc do oddziału dwujęzycznego francuskiego mogą być przyjęci uczniowie innych szkół podstawowych, którzy przystąpili do postępowania rekrutacyjnego oraz spełnili wymagane kryteria z pkt.1 i 2.
- Rodzice/opiekunowie prawni kandydatów do oddziału dwujęzycznego składają w wyznaczonym terminie deklarację przystąpienia ucznia do sprawdzianu predyspozycji językowych oraz zgody rodziców w sekretariacie szkoły lub w przypadku odwołania zajęć edukacyjnych drogą elektroniczną (skan podpisanych dokumentów) na adres: kontakt@sp116.elodz.edu.pl . Najpóźniej w dniu sprawdzianu predyspozycji językowych należy dostarczyć oryginały dokumentów.
- Kandydaci do oddziału dwujęzycznego przystępują w wyznaczonym terminie do sprawdzianu predyspozycji językowej. Jest to warunek konieczny do podjęcia postępowania rekrutacyjnego do klasy dwujęzycznej. Uczniowie z innych szkół, przystępujący do sprawdzianu predyspozycji językowej, zobowiązani są mieć przy sobie legitymację szkolną.
- Sprawdzian predyspozycji językowych odbywa się w formie pisemnej i trwa 60 minut. Ma on na celu zbadanie zdolności do nauki języków obcych.
- Lista kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowej będzie podana do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną w wyznaczonym terminie.
- Kandydaci, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych składają w wyznaczonym terminie w sekretariacie szkoły kserokopię świadectwa promocyjnego do klasy VII. Niezłożenie kserokopii świadectwa w określonym czasie uniemożliwia wzięcie udziału w dalszej rekrutacji.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będą podane do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną w wyznaczonym terminie.
- Rodzice/opiekunowie prawni kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani składają w wyznaczonym terminie pisemną wolę uczęszczania kandydata do oddziału dwujęzycznego w sekretariacie szkoły lub w przypadku odwołania zajęć edukacyjnych drogą elektroniczną (skan podpisanego dokumentu) na adres: kontakt@sp116.elodz.edu.pl . Niezłożenie dokumentu skutkuje nieprzyjęciem ucznia do oddziału dwujęzycznego z językiem francuskim. Oryginał dokumenty należy złożyć w późniejszym, wyznaczonym terminie.
- Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych będą podane do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną w wyznaczonym terminie.
- Rodzic/opiekun prawny ucznia nieprzyjętego do oddziału dwujęzycznego ma prawo:
- a) do wglądu w pracę swojego dziecka ;
- b) wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do oddziału dwujęzycznego w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
- c) wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia;
- Dyrektor szkoły, w ciągu 7 dni od dnia otrzymania odwołania, wyda ostateczną decyzję w sprawie zakwalifikowania bądź niezakwalifikowania kandydata do oddziału dwujęzycznego. Od niniejszej decyzji nie przysługuje odwołanie.
- Wszystkie druki niezbędne w postępowaniu rekrutacyjnym są dostępne w sekretariacie szkoły oraz na stronie www szkoły w zakładce klasa dwujęzyczna.
- W przypadku wolnych miejsc w oddziale dwujęzycznym może odbyć się rekrutacja uzupełniająca w późniejszym terminie na takich samych warunkach.
- W przypadku złożenia przez rodziców/opiekunów prawnych podania o przyjęcie ucznia do klasy dwujęzycznej z językiem francuskim od klasy ósmej, kandydat po przystąpieniu do sprawdzianu predyspozycji językowych i uzyskaniu z niego pozytywnego wyniku musi również uzyskać pozytywny wynik z egzaminu kompetencyjnego sprawdzającego wiedzę kandydata z języka francuskiego obejmującego cały materiał z klasy siódmej.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 116
im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi
mgr Beata Pietrzak