Jubileusz naszej szkoły.
Niecodzienna uroczystość w naszej szkole.
Dzień 26 marca 2025r. zapisał się w historii naszej szkoły jako dzień szczególnie doniosły i wyjątkowy – można powiedzieć, to dziejowa chwila dla placówki, bowiem obchodziliśmy 110-lecie szkoły, 140. rocznicę urodzin Patrona Szkoły oraz 20.rocznice nadania imienia placówce. Byliśmy zaszczyceni obecnoscią Pana Tomasza Rżewskiego z żoną, wnuka patrona naszej szkoły, który podzielił się wspomnieniami i opowiedział swoją niezwykła historię.W czasie uroczystości byli obecni p. Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wicekuratora Oświaty Arkadiusz Kubik, p. dr Szczepan Miłosz- były Konsul Austrii w Łodzi, p. Mateusz Walasek- Radna Rady Miejskiej w Łodzi,p. Iwona Bartosik – Była Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi, Kurator Oświaty w Łodzi i wieloletnia Radna Rady Miejskiej , p. Radosław Gwadera- Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi , p. Agata Wyrębska- Cieniewska- Inspektor Wydziału Edukacji w Łodzi , p. p. Roman Laskowski- Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” Ziemi Łódzkiej ,p. Ewa Biniecka- Przewodnicząca Rady Osiedla Łódź-Bałuty- Zachodnie , p.Albin Wiech-wiceprzewidniczący Rady Osiedla, p.Paweł Jaworski Przewodniczacy Zarządu Rady Osiedla Łodź Bałuty oraz członkowie RO, p. Agnieszka Błażejczyk- Prezes Stowarzyszenia Pomocy Szkole ,p. Kamila Wojtasik-Żyża- Prezes Stowarzyszenia „Między Ludźmi” ,p. Bożena Kaniewska- była Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego , który zajmował II pietro budynku przy ul.Ratajskiej, Ewa Baranowska Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi, p. Agnieszka Markiewicz Przewodnicząca Rady Rodziców , Dyrektorzy Szkół Podstawowych; p.Anna Gosławska -Dyrektor SP 84 w Łodzi, p. Katarzyna Wypiorczyk- Przygoda- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 182 , predstawiciele SP nr 3, SP nr 71, SP nr 48, Sp169, oraz Dyrektorzy Przedszkoli Miejskich w Łodzi- p.Anna Cechulska-PM 73, p. Beata Pruszkiewicz-PM 115, p.Alicja Krzyżańska PM 123, p.Beata Skwarnecka PM 128, p.Ewa Piesiakowska PM 139. Nirezmiernie cieszyliśmy się z obecności i spotkania z emerytowanymi pedagogami i pracownikami szkoły p. Heleną Łotocką, p. Hanną Mikulską-Skibniewską, p. Ireną Krawczyk, p.Grażyną Plutą, p.Małgorzata Obrębską, p. Swietłaną Niewiadomska, p. Teresą Kucharską , p.Andrzejem Szymczakiem. Byli z nami również absolwenci szkoły, uczniowie, rodzice. Byli z nami również Harcerze Łódzkiej Drużyny Wodnej. Byli z nami liczni przyjaciele szkoły, sponsprzy między innymi Prezesi drukarni OLTOM oraz przedstawiciel OBI.
Podczas obchodów 110 - lecia Szkoły Podstawowej nr 116 oraz 140 rocznicy urodzin Patrona Aleksego Rżewskiego przemawia wnuk patrona, Tomasz Rżewski. Obecne były poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych jednostek oświatowych. Po odśpiewaniu hymnu gości przywitała pani dyrektor Beata Pietrzak, której przemówienie zamieszczamy poniżej.
Wiedza i służba Ojczyźnie - tu wypełniają testament Aleksego Rżewskiego - napisano na stronie Kuratorium Oświaty.
– Najbardziej ujmuje synergia pomiędzy szkołą a społecznością lokalną, którą buduje także postać Patrona – pierwszego prezydenta Łodzi, a zarazem wielkiego społecznika: Aleksego Rżewskiego, wzmacniana osobą wnuka pana prezydenta – mówił wicekurator Arkadiusz Kubik podczas jubileuszu 110-lecia Szkoły Podstawowej nr 116 – i powiązanie działalności dla miasta z rozwojem edukacji – podkreślił, nawiązując do zaangażowania Aleksego Rżewskiego we wprowadzanie obowiązku powszechnego nauczania. W uroczystości wziął udział pan Tomasz, zaprzyjaźniony ze szkołą wnuk prezydenta Aleksego Rżewskiego. Wehikuł czasu w wykonaniu uczniów, przypomniana historia szkoły, ludzi z nią związanych, wspomnienia byłych pracowników oraz ciepłe i wzruszające słowa uczestników spotkania – tak świętowano jubileusz Szkoły Podstawowej nr 116 im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi i 140. rocznicę urodzin Patrona. Stąd obecność szczególnego gościa – wnuka prezydenta Aleksego Rżewskiego, dwukrotnego uczestnika misji pokojowych ONZ w Syrii, który opowiedział o swojej rodzinie i wartościach, jakie w życiu najważniejsze. Przypomniał dedykację, jaką w podarowanej swojemu synowi książce, wpisał dziadek: Kochaj pracę i słońce, miej serce otwarte, gorące, przoduj w nauce i czynie a pamięć o tobie nie zginie. – To moje życiowe motto – powiedział – mądrość, która powinna być przekazywana młodemu pokoleniu: zawsze na pierwszym miejscu są: zdobywanie wiedzy i służba ojczyźnie – dodał Tomasz Rżewski.W jubileuszu wzięli udział m.in. Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka oraz przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, radni Rady Miejskiej w Łodzi, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, lokalni społecznicy, rodzice i uczniowie.
Aleksy Rżewski był prezydentem Łodzi w latach 1919 – 1923. Jedną z jego pierwszych decyzji było wprowadzenie w mieście powszechnego obowiązku nauczania dzieci na poziomie szkoły powszechnej (podstawowej). Stało się to jeszcze przed ustawowym obowiązkiem na obszarze całej Polski. Prezydent Łodzi rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację zbadania potrzeb edukacyjnych dzieci. Łódzcy urzędnicy spisywali wszystkie dzieci zamieszkałe w mieście, by przygotować odpowiednią liczbę klas szkolnych, a następnie fundowali odzież, wyżywienie i materiały edukacyjne, by zachęcić rodziców do posyłania dzieci do szkół. Ostatecznie w roku szkolnym 1919/1920 do szkół poszło ponad 50 z 70 tys. dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. W trakcie swojego urzędowania doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego.
Przemówienie Dyrektora Szkoły w dniu Jubileuszu w Szkole Podstawowej nr 116 w Łodzi
Czcigodni Goście, Drodzy Pedagodzy, Kochani Uczniowie i Absolwenci, Szanowni Rodzice oraz Sympatycy i Przyjaciele szkoły. Czuję się ogromnie zaszczycona, że to właśnie mi przypadła organizacja tak ważnej uroczystości 110-lecia powstania szkoły, 140. rocznicy urodzin patrona szkoły Aleksego Rżewskiego i 20.rocznicy nadania imienia placówce.
Dziękuję za przyjęcie zaproszenia , dzięki czemu możemy wspólnie celebrować dzisiejsze święto.
Zanim oddam głos naszym dostojnym gością, chciałam powiedzieć , że 110 lat to ponad wiek w historii świata, miasta, osiedla , a w historii szkoły to wiele pokoleń nauczycieli , pracowników, uczniów i rodziców. To również morze radości , sukcesów, wrażeń ale i łez tych szczęśliwych płynących w chwilach wzruszeń, radości i szczęścia , i tych płynących w chwilach rozczarowań. Wszystko wokół się zmienia, przemijają ludzie, zdarzenia. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy o pracownikach szkoły, którzy odeszli , ale pozostawili na trwałe niezatarty ślad na kartach historii i w naszej pamięci.
Niesposób z należytą estemą wszystkich wymienić , którzy oddali swój czas, serce i lata mrówczej pracy, współtworząc tę szkołę. Dziś gościmy w naszych murach niektórych z nich, byłych pedagogów. Dziś mogę powiedzieć skromne ,,dziękuję”.
Rocznica i jubileusz , to doskonały czas, aby sięgnąć wspomnieniami w przeszłość, otworzyć karty kronik, zatrzymać się przy zdjęciach, a nasza historia ma początek w 1913r. i jest ściśle związana z dziejami naszego kraju, walki o tożsamość i niepodległość. Nasza ,,staruszka” jublilatka przeszła wiele, a historię przybliżą Państwu w dalszej części artystycznej nasi uczniowie.
Wybór patrona , to jeden z ważniejszych momnetów i jestem niezmiernie wzruszona, że proces ten odbył się z moim udziałem. Gościmy dzisiaj wnuka z rodziną p.Tomasza Rżewskiego, z którego dziadek mógłby być , a raczej powiem jest dumny. Szanowny Panie Tomaszu , cieszymy się, że jest Pan z nami. Jest z nami również Pani Iwona Bartosik, która otaczała przez wiele lat naszą placówkę szczególną opieką, wskazała na niezwykłą postać Rżewskiego , a pomysł zaakceptowało środowisko szkolne. Ufundowała nam również sztandar i portret, z którego do dziś nasz Aleksy obserwuje i wita wchodzących do budynku. W związku z rocznicą urodzin , warto obejrzeć film dokumentalny o Aleskym Rżewskim , który będzie wyświetlony po uroczystości w naszej szkole i zachęcam aby zapoznać się z niezwykłą sylwetką naszego Aleksego, zwanego często przez uczniów,, Przebojem”, który zapewniam, że w dzisiejszych czasach byłby znanym i uwielbianym celebrytą. Nadmienię, że Rżewski miał między innymi znaczący i decydujący wpływ na wprowadzenie powszechnego nauczania w Łodzi , co przełożyło się później na cała Polskę.
,,Niechaj przeszłość chlubna uczy nas, jak żyć w teraźniejszości, jak sięgać ku przyszłości” _napisał Rżewski. Głębokie korzenie historyczne naszej szkoły , tradycje, przełożyły się na teraźniejszość, na nieustanne dążenie do wysokiej jakości pracy placówki i zachowanie jej odrębnej wyjątkowości oraz nezwykłej atmosfery.
Współczesna szkoła może poszczycić się wypracowanymi znakami szczgólnymi , charakterystycznymi takimi jak, klasy dwujęzyczne z rozszerzoną nauką języka francuskiego przy jednoczesnej możliwości wyboru przez uczniów j. niemieckiego, to szachy , bowiem dorobiliśmy się kilku mistrzów i wicemistrzów Polski w odpowiednich kategoriach wiekowych - w ostanim roku mistrzem Polski , to również organizacja konkursów :Wojewódzkiego konkursu poetyckiego, którego jesteśmy organizatorem już po raz 17. i oddaliśmy w Państwa ręce Tomik poezji, Wojewódzkiego konkursu wiedzy o Francji pod patronatem Pani Konsul Francji Agaty Bień, to wreszcie przygotowanie Wojewódzkiego konkursu j.angielskiego, którego organizatorem jest Łódzki Kurator Oświaty _dziękuję za możliwość wspólpracy w tym zakresie.
Możemy co roku poszczycić się laureatami w wielu konkursach , między innymi w bieżącym roku mamy 1 laureata i finalistę w Wojewódzkim Konkursie j.angielksiego oraz laureata i finalistę w Wojewódzkim Konkursie Organizowanym przez Kuratora Oświaty, jak rownież laureata w konkursie z fizyki, a to tylko nieliczne osiągnięcia.
Teraźniejszość to bardzo dobre przygotowanie kadry pedagogicznej, niesutannie doskonalącej się, wykorzystującej aktywne metody i różne formy pracy na lekcji , indywidualizację nauczania, co przekłada się , na bardzo wysokie wyniki z egzaminów ósmoklasitów od wielu lat, czego gartuluję Wam bardzo serdeczni, to również wspólna praca zespołwa i dobre relacje, za co szczególnie moim kolegom i koleżankom dziękuję.
Teraźniejszość, to rodzice z niebywałą troską pochylający się nad swoimi pociechami i czynnie biorący udział w życiu społeczości szkolnej . Korzystając z okazji, przekazuję ciepłe myśli i słowa do Przewodniczacej Rady Rodziców, licząc na dalsze zaangażowanie i pomoc.
Wreszcie teraźniejszość , to nasz udział w projektach realizowanych z wieloma instytucjami wspierającymi , projektach finansowanych przez MEN , Miasto Łódź między innymi 4 projekty finansowane z BO , Radę Osiedla, FOŚiGW , dzięki czemu dzieci mają plac zabaw, boisko wielofunkcyjne dostępne dla wszystkich mieszkańców, nowe ogrodzenie terenu należącego do szkoły, parking dzięki przekazaniu przez UMŁ przylegającej działki , nowe wyremontowane wejście główne do szkoły, wyremontowaną salę gimnastyczną i salę ćwiczeń z zapleczami sanitarnymi oraz bogatym wyposażeniem , to dwie nowoczesne sale informatyczne, laptopy , rzutniki w każdej sali , nowe nowoczesne meble, parcownie ekologiczne i baza pomocy w naszj szkole , która jest zarządzana przez gestora.
To realizowane projekty unijne, między innymi w ramach Erasmusa+ wymiana młodzieży z partnerskim miastem Lion we Francji.
Teraźniejszość , to dzieci i młodzież. W przeszłości kiedy zaczynałam pracę było tu zaledwie 94.uczniów , a obecnie 430. Moi drodzy uczniowie wiecie , że jesteście duszą i dumą tej szkoły.
A przyszłość, to nieustanny rozwój w oparciu o godne naśladowanie patrona, baza niebywałego potencjału ludzkiego, z którego można czerpać siłę, to klimat szkoły. Mam takie przekonanie, że My ludzie oświaty, mamy niezwykłą możliwość sprawczości i realnego wpływu na dalszą drogę życiową dzieci i młodzieży.
Taka w ogromnym skrócie jest nasza staruszka 116-nastaka. Ma piękne wnętrze, a to jest najważniejsze i oczekuje na lifting, czego jej w tę rocznicę życzymy.
Dziękuję Państwu za uwagę .
Następnie przemówili goście.