Stoszesnastka Wesoła gazetka Numer 49 (12/2024)
W tym numerze:
- rozmowy z ciekawymi ludźmi
- święta w Nowym Jorku
- świąteczne klimaty
- łódzkie targi książki
- kącik zoologiczny
- nasze sprawy
- ciekawostki
- z życia szkoły
Rozmowy z ciekawymi ludźmi
Bądźmy tolerancyjni
W tym numerze przeprowadziłyśmy wywiad z Panią Kingą Blachowską – nowym psychologiem w naszej szkole, która odpowiedział na parę nurtujących nas pytań.
Co skłoniło Panią do wybrania zawodu psychologa?
Zawsze wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi, jednak kiedy przyszedł czas wyboru kierunku studiów, bardzo długo nie mogłam podjąć ostatecznej decyzji. Naprawdę wiele kierunków przykuło moją uwagę i to z bardzo różnych dziedzin, ostatecznie jednak wybrałam dwa - filologię angielską oraz psychologię. Uznałam, że po rozpoczęciu roku akademickiego i paru pierwszych zajęciach będę wiedziała, z których chcę zrezygnować, a które skończyć. Tak się jednak nie stało, oba mi się szalenie spodobały i takim sposobem skończyłam oba. Lecz to na pewno nie koniec mojej edukacji.
Jakie cechy uważa Pani za najważniejsze u dobrego psychologa?
Dobry psycholog powinien cechować się przede wszystkim otwartością, do każdego przypadku i sytuacji powinien podchodzić z otwartym umysłem. Oczywiście równie ważna jest empatia, czyli umiejętność postawienia się na miejscu innej osoby i spojrzenia na daną sytuację z jej punktu widzenia. Co więcej, psycholog powinien być cierpliwy oraz tolerancyjny.
Jakie metody stosuje Pani, by wspierać uczniów z trudnościami nauce lub problemami osobistymi? Jest to temat rzeka. Każdy wymaga indywidualnego podejścia. Trzeba pamiętać, że jako psycholog czy pedagog to my jesteśmy dla tej osoby i to my powinniśmy się do niej dostosować i wybrać takie metody pracy, jakie najbardziej działają czy odpowiadają danemu uczniowi. Nie ma niestety jednego złotego środka. Najważniejsze jest. by stawiać małe cele, możliwe do spełnienia i krok po kroku dążyć do ich realizacji. Celebrować małe sukcesy i nie tracić motywacji czy nadziei.
Co zmieniłaby Pani w naszej szkole?
Bardzo polubiłam tę szkołę przez te trzy miesiące, nie tylko uczniów, ale też nauczycieli. Jednak nikt nie jest idealny i wszyscy powinniśmy dążyć do bycia lepszą wersją siebie. W naszej szkole brakuje przede wszystkim tolerancji. Tolerancja oraz otwartość na wszelkiego rodzaju inność występuje najczęściej w formie deklaratywnej, jednak często widoczne zachowania na korytarzu wskazują na coś innego. Wszyscy razem jednak tworzymy naszą szkolną społeczność i dla każdego jest tu miejsce. Każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Zmiana jest to jednak żmudny proces, który potrzebuje czasu.
Jakie wartości chciałaby Pani przekazać młodzieży?
Chciałabym, żebyście nie bali się podejmować ryzyka i uwierzyli w siebie. Byście byli otwarci na nowe doświadczenia i nie bali się próbować nowych rzeczy. Żebyście byli również otwarci na nowych ludzi, poznawajcie nowe osoby, zawierajcie nowe przyjaźnie nawet z osobami zupełnie innymi od siebie. Dzięki temu dorastacie, zmieniacie się, poznajecie inne spojrzenia na świat, a czasem doświadczacie innej kultury.
Jakie wyzwania stoją obecnie przed młodzieżą i jak szkoła powinna je wspierać?
Świat się bardzo szybko zmienia i ciężko czasem za nim nadążyć. Technologia już na stałe wdarła się w nasze życie i stała się jego integralną częścią. Jednak we wszystkim trzeba znaleźć umiar i przede wszystkim balans. Połowa naszego życia towarzyskiego toczy się na forach i serwerach, a sztuczna inteligencja pomaga w nauce. Nie ma nic złego w korzystaniu social mediów, Chatów GPT czy gier. Ważne jest jednak, by umieć się odnaleźć w tej rzeczywistości i nie zapomnieć, gdzie toczy się prawdziwe życie oraz że uzależnienie od internetu jest realnym problemem. Dlatego bardzo szanuję zasadę panującą w naszej szkole o zakazie korzystania z telefonu, jest to ważne, by istniała przestrzeń dla Was, gdzie jesteście “zmuszeni” żyć choć na parę godzin bez tej dodatkowej pomocy.
Dziękujemy za wywiad.
Wywiad przeprowadziły Zofia Mosińska i Joanna Jaśkiewicz z klasy VII b
Świat wokół nas
ŚWIĘTA W NOWYM JORKU
Planujesz spędzić niezapomniane święta Bożego Narodzenia, we wspaniałej świątecznej atmosferze, świetnym klimatem i ciekawymi atrakcjami? Nowy Jork jest idealny dla Ciebie. To miasto co roku w okresie świat zmienia się nie do poznania. Świąteczna atmosfera, ozdobione witryny sklepów, lodowiska, jarmarki i zapach pierników i grzanego wina robią wrażenie chyba na każdym. Zima w Nowym Jorku, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, jest uważana za najpiękniejszą na świecie, z czym się ciężko kłócić. Jeśli tylko pogoda dopisuje, gwarny Nowy Jork zamienia się weekendami w pięknie ośnieżony park rozrywki dla rodzin. Święta w Nowym Jorku na pewno kojarzycie z licznych filmów, chociażby kultowego „Kevin sam w Nowym Jorku”. Może zwróciliście uwagę na widok lodowisk, jarmarków, tysięcy ozdób świątecznych i ośnieżonego Central Parku. To one tworzą tę magię świąt w mieście, natomiast jeśli zimowa wizyta w tym cudownym mieście będzie też Twoją pierwszą, oczywiście poznaj wszystkie atrakcje Nowego Jorku, nie tylko te świąteczne, bo są one mimo wszystko tylko dodatkiem.
Jarmarki Bożonarodzeniowe
Charakterystyczną cechą jarmarków tam jest to, że nie ma tu głównego jarmarku. Wręcz przeciwnie, jest ich mnóstwo, lecz są one niewielkie. Zazwyczaj ograniczają się rozmiarem do małego skweru, ronda lub nawet stacji metra. Do najważniejszych jarmarków świątecznych na Manhattanie należą te w Union Square Park, na rondzie Columbus Circle oraz budowana z okazji świąt wioska Winter village w lubianym przez nowojorczyków Bryant Park. Oczywiście to nie koniec. Niewielkie jarmarki znajdziecie naprawdę w wielu miejscach. Do mniej oczywistych należą wnętrza dworca Grand Central i ogromnej, nowej stacji metra przy World Trade Center.
Choinka w Rockefeller Center
Choinka w sercu tego amerykańskiego miasta gotowa jest już na początku grudnia. Drzewo (zawsze świerk norweski) wybiera ta sama osoba - główny ogrodnik Rockefeller Center. Zeszłoroczne drzewo ważyło około 12 ton, miało 25 metrów wysokości i było udekorowane 50 tysiącami lampek. Dyker Heights - najpiękniejsze dekoracje świąteczne w Ameryce Na oddzielny opis zasługuje dzielnica Dyker Heights – zamożne osiedle na Brooklynie, gdzie sąsiedzi rywalizują między sobą o miano najlepiej ustrojonego domu. Nierzadko dekorują je profesjonalni projektanci, a rozświetlenie jednego ogródka potrafi kosztować nawet 20 tysięcy dolarów.
Lodowiska w Nowym Jorku
To prawdziwy symbol zimy. Najsłynniejsze znajduje się przy legendarnej choince, w centrum Rockfellera. Jest też najdroższe ze wszystkich i wymaga czekania w długiej kolejce, ale cóż… czego nie robi się dla zabawy w takiej lokalizacji? Mniej rozsławione, a przy okazji tańsze lodowiska, znajdziecie na przykład w Central Parku. Najważniejszym jest Wollman rink z cudownymi widokami na park i wieżowce. Lodowisko znajduje się też w Bryant Park, tuż obok jarmarku.
Maja Sodulska klasa VIc
Świat wokół nas
Jakie potrawy możemy znaleźć na stołach wigilijnych w innych krajach?
Jak pewnie wiecie, święto Bożego Narodzenia nie jest obchodzone tylko w Polsce. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co osoby z innych krajów kładą na swoich stołach?
Norwegia
Czy wiedzieliście, że w Norwegii na stół kładzie się lutefisk – zmiękczony w wodzie sztokfisz (specjalna suszona ryba), zazwyczaj podawana jest ona z ziemniakami, bekonem, musztardą i puree z groszku. Serwuje się także potrawy mięsne takie jak np: ribbe, czyli tłuste żeberka wieprzowe podawane z ziemniakami i kwaśną kapustą.
Japonia
Na Wigilię najczęściej wychodzi się do miasta, w miarę możliwości do bardziej ekskluzywnych restauracji. 25 grudnia często jada się pieczonego kurczaka z jednego z najbardziej znanych fast foodów takich jak KFC.
Francja
Na francuskim stole goszczą owoce morza takie jak ostrygi, langusty czy krewetki. Lecz za najbardziej znaną i lubianą potrawę uznaje się foie gras, czyli pasztet z kaczych lub gęsich wątróbek.
Austria
Do najpopularniejszych wypieków świątecznych należy ciasto tiroler zelten. Na świątecznym stole mogą znaleźć także pieczone migdały, kasztany i grzane wino, co ciekawe wszystkie serwowane tam potrawy są podawane na zimno.
Portugalia
Portugalczycy nie wyobrażają sobie świąt bez ryby, a potrawa, którą przygotowują, nazywa się bacalhau de consoada. Są to gotowane filety z dorsza, gotowana kapusta, rzepa, brokuły i marchew. Polska
Jak pewnie dobrze wiecie, w Polsce w wigilie serwujemy 12 potraw, tak samo jak Portugalczycy nie wyobrażamy sobie świąt bez ryby, lecz w Wigilię nie jemy mięsa jak Norwegowie. Najbardziej znanymi potrawami, które serwujemy, są: karp, barszcz czerwony, śledź w oleju lub śmietanie czy bigos. A do picia serwujemy kompot z suszu.
Julia Kiliańska klasa VI c
Fast Fashion
Wielu z nas może uważać, że głównymi przyczynami zanieczyszczania naszej planety jest brak segregacji śmieci czy wydostające się spaliny z pojazdów mechanicznych, jednak przyczynia się do tego w dużej mierze nadmierny konsumpcjonizm modowy. Stale zmieniające się trendy, polityka Fast Fashion oraz społeczna presja prowadzą do gromadzenia wysypisk ubrań. Fast Fashion jest to jedna z metod stosowanych przez sklepy odzieżowe. Zamiast skupić się na jakości sprzedawanych produktów, marki produkują złej jakości ubrania dopasowane do nowej kolekcji. Szybkie tempo produkcji wykorzystuje bardzo dużo zasobów naturalnych i tworzy ogromne liczby odpadów. Dodatkowo przykrą rzeczywistością tej techniki są nieetyczne warunki pracy w krajach z tanią siłą roboczą. Presję społeczną można zauważyć na mediach społecznościowych, gdzie influencerzy marketingowymi hasłami i świetnymi promocjami przekonują nas do zakupu niepotrzebnych nam ubrań. Także odkrywają nowe pomysły na ubiór, tworząc tym inny trend, który zapragniemy mieć u siebie w szafie. Aby zapobiec takiemu działaniu, powinniśmy sprawdzać składy, nie wspierać szybkiej produkcji, kupować świadomie i nie padać ofiarą mediów i reklam. Dzięki temu unikniemy zanieczyszczenia Ziemi, jak też zaprzestaniemy wspierania firm Fast Fashion.
Blanka Oleksiak klasa VII b
Kosmetyki testowane na zwierzętach
Czy wiecie, że duża część kosmetyków jest testowana na zwierzętach, a szczególnie na królikach, myszach, szczurach i na świnkach morskich. Teraz zwracam się szczególnie do dziewczyn z ogromną prośbą , żeby zwracały uwagę na to, jakie kosmetyki kupują. Przykładem marek kosmetycznych, które testują swoje produkty na zwierzętach są : Benefit, Bobbi Brown, Chloe, Clarins, Clinique, Dior, Max Factor, Nivea, Revlon, Vichy, Victoria's Secret. Na szczęście są też takie marki, które tego nie robią np: Garnier, Isana, Only BIO, Tołpa, Dove, Heimish, Kevin Murphy, COSRX i Orientana. Kupując kosmetyki, zwróćcie uwagę na to, że może my, malując się, nie odczuwamy bólu, ale pamiętajmy, że zanim kosmetyki trafią do sklepów są testowane na zwierzętach,. Je to boli i krzywdzi, więc sprawdźmy, powstrzymajmy się i kupujmy dobrze.
Maria Pustelnik klasa IV a
Ciekawe wydarzenia
Łódzkie targi książki
Od 22 do 24 listopada 2024 r. można było się wybrać na ,,Łódzkie targi książki”, które odbyły się na Dworcu Łódź Fabryczna. Wstęp był wolny, a w targach wzięło udział 73 wystawców, między innymi: Wydawnictwo Must Read, Wydawnictwo Excalibur, Księgarnia Ossolineum oraz Miejska Biblioteka Publiczna, którą przy okazji polecam odwiedzić. Można było zakupić książki, ale również świece, obrazy, winyle czy torby z nadrukami związanymi z czytaniem. Jednakże dla fanów mang również znalazł się kącik z plakatami, pinami, samymi mangami czy nawet wycieraczkami z ulubionymi postaciami. Dla fanów gier też coś się znalazło - duży asortyment gier na konsole i tych planszowych czy karcianych również był obecny na wydarzeniu.
Oczywiście najważniejszym elementem targów książki były książki, od ilości których aż kręciło się w głowie! Targom towarzyszyły również najróżniejsze spotkania autorskie, podpisywanie książek i robienie wspólnych zdjęć. Na targach zagościli tacy autorzy jak: Beata Majewska, Marta Mituta, Joanna Gajewczyk, Aneta Obarska, Marysia Koczorowska i wiele, wiele innych.
W targach wzięło udział bardzo dużo ludzi, a atmosfera była przyjemna i otulająca. Większość czasu spędziłam, spacerując między stoiskami razem z przyjaciółką i kupując książki, których czytaniem na pewno się niedługo zajmę. Gdyby nie targi, pewnie jeszcze przez długi czas nie wiedziałabym o istnieniu drugiego tomu ,,100 dni słońca”, czyli ,, Tessa & Weston. Najlepsze święta ever”. Jako że byłam już na jednych targach książki, które odbyły się na Stadionie Narodowym, powinnam umieć ocenić, które były lepsze, ale nie umiem. Co prawda z tych warszawskich przywiozłam ich więcej, bo aż siedem, ale na obydwu wydarzeniach bawiłam się świetnie.
Z całego serca polecam następnym razem wziąć udział i spędzić czas ze znajomymi czy rodziną w przyjemnym towarzystwie książek. Po takim wydarzeniu ma się większą chęć do czytania i ochotę na sięgnięcie po kupioną lekturę. Już teraz korci mnie, by sięgnąć po jedną z czterech i zacząć czytać… Jednak zbliża się termin omawiania „Ani z Zielonego Wzgórza”, no i sami rozumiecie, lektura w przeciwieństwie do nich nie poczeka… W każdym razie każda książka, nieważne czy wydaje się nudna czy ciekawa, wniesie coś do naszego życia - ciekawą historię, sposób myślenia czy chociażby małą rzecz do przemyślenia przez pięć sekund. A jeszcze te papierowe książki tak pięknie pachną! Dlatego właśnie warto polubić czytanie. Być może udział w targach przekona tych, co nie lubią czytać, aby przynajmniej spróbowali.
Autorka tekstu i zdjęć - Joanna Szutenbach z klasy VI c.
Z życia szkoły
Andrzejki
W Polsce obchodzi się je w noc z 29 na 30 listopada. Polegają one na wypełnionym magią, wróżbami i dobrą zabawą wieczorze urządzonym w wigilię imienin świętego Andrzeja. Tradycja obchodzenia Andrzejek w naszym kraju została zapoczątkowana w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Dziś święto to jest obchodzone tylko przez nieliczne grupy ludzi, a do przygotowań nie przykłada się zbyt dużej wagi. Możemy spotkać się z wróżeniem z kart, fusów, wosku itp. Ale nie ma co liczyć na atrakcje sprzed wieków:)
Julia Pakuła klasa VII b
Sposoby na zimową depresję
Zbliża się zima i przez zmieniającą się pogodę może dopaść nas tzw. „zimowa depresja”. Oto kilka sposobów, aby mieć lepsze samopoczucie:
- możesz zrobić sobie zimową herbatę np. z pomarańczą, goździkami i cynamonem,
- książki są najlepszym sposobem, więc warto sięgnąć po jedną z nich,
- nie zaszkodzi również obejrzeć jakiś ciekawy film,
- nie każdy umie gotować, ale warto spróbować swoich sił, kto wie, może ugotujesz coś pysznego,
- ruch to zdrowie, więc ubierz się ciepło i wyjdź na spacer,
- posłuchaj swoich ulubionych piosenek, mogą one sprawić, że twój humor się polepszy.
Mamy nadzieję, że nasze sposoby Wam pomogą. Nam zawsze pomagają!
Nina Balczyńska i Lena Karwowska z klasy VI b
Świąteczne klimaty
ŚWIĄTECZNE FILMY
Zapytałam uczniów, naszej szkoły jaki film, oprócz klasyki świątecznej, czyli ” Kevina samego w domu” oglądają w święta. Oto odpowiedzi 84 osób:
- ,,GRINCH : ŚWIĄT NIE BĘDZIE’’- 35 UCZNIÓW
- ,,KRONIKA ŚWIĄTECZNA’’- 17 UCZNIÓW
- ,,RUDOLF CZERWONONOSY’’- 7 UCZNIÓW
- ,,LISTY DO M’’- 5 UCZNIÓW
- ,,UWIERZ W MIKOŁAJA’’- 2 UCZNIÓW
- ,,OPOWIEŚĆ WIGILIJNA’’- 3 UCZNIÓW
- ,,PADA SHREK’’- 1 UCZEŃ
- ,,PIERWSZA GWIAZDKA’’- 6 UCZNIÓW
- ,,DRUŻYNA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA’’- 2 UCZNIÓW
- ,,RENIFER NIKO RATUJE ŚWIĘTA’’- 9 UCZNIÓW
Ankietę przeprowadziła Katarzyna Stańczykowska z klasy VI c.
Co lubią robić w święta nasi nauczyciele?
- Pani od polskiego: Piec ciasta i ciasteczka.
- Pan od angielskiego/wf: W święta uwielbia jeść rybę po grecku swojej babci, pić barszcz czerwony mamy i jeść grzybową swojej żony.
- Pani od biologii: Piec ciasta przykładowo piernik.
- Pani od angielskiego: Podróżować i spędzać czas z rodziną.
- Pani od wf: Spędzać czas z rodziną.
Pytania zadały Laura Pawlak i Amelia Kantor z klasy VI b
Kącik zoologiczny
Mój przyjaciel kot
Harry
Harry to kot całej naszej rodziny. Ma pół roku, a u nas jest już dwa miesiące. To rasa ragdoll. Te koty mają długą, puszystą białą sierść z szarymi fragmentami. Mój kot uwielbia jeść, kocha się bawić (szczególnie swoją ulubioną zabawką, czyli robakiem na patyku). Bardzo lubi jak się go głaszcze, nosi i przytula. Ta rasa pochodzi z Kaliforni, pierwszy kot tej rasy urodził się u hodowczyni Ann Baker, która hodowała koty perskie, birmańskie i balijskie. Ragdolle żyją od 12 nawet do 19 lat. Dlaczego ludzie pokochali ragdolle? Ludzie pokochali ragdolle, ponieważ te koty uwielbiają dzieci, mają długą i delikatną sierść i niektórzy twierdzą, że swoim zachowaniem są bardziej podobne do psów.
Alicja Sodulska klasa IV a
Kącik żartów
SMS -y do taty:
-Tato! W korytarzu jest pająk!!! Przyjdź i go zabij! Jestem w łazience i nie mogę wyjść! Boję się! Pomóż!!!
-Tu pająk. Tata nie żyje, ty jesteś następna.
- Jaki jest idealny wiek na małżeństwo?
-Biologicznie 15, prawnie 18, społeczno- kulturowo 24-28, ekonomicznie 30+. Logicznie nigdy…
Kobieta z dzieckiem na ręku wsiada do autobusu.
-Uch, jakie brzydkie dziecko! - mówi kierowca. Kobieta oburzona siadła, ale aż dyszy z gniewu.
- Co się stało?- pyta zatroskany współpasażer.
-Kierowca mnie obraził, wyobraża pan sobie?
-Nie powinna pani puścić tego płazem!
- Ma pan rację. Pójdę i powiem mu, co o nim myślę!
-Niech pani idzie, a ja potrzymam małpkę.
Rozmawiają starzy przyjaciele:
- Kota sobie wczoraj kupiłem.
-A po co?
- Bo się żona myszy boi.
-Macie w domu myszy?
-Przedwczoraj przyniosłem.
-Przyniosłeś myszy do własnego domu?!
-Zawsze chciałem mieć kota…
-Pani syn nie powinien chodzić na lekcje grania na pianinie, on nie ma za grosz słuchu!
- On nie ma słuchać, tylko grać.
Wyboru żartów dokonał Julian Bińkowski z klasy VII b
Śmieszne nazwy własne
Przygotowałam listę śmiesznych miast z całej Polski:
- Kozie Doły
- Stary Łom
- Stary Bógpomóż
- Dwanaście Apostołów
- Samoklęski Małe
- Swornegacie
- Suchorączek
- Grzeczna Panna
- Bachor
- Lenie Wielkie
- Zgniłobłoło
- Uciekajka
- Parafianka
- Pierwszaki
- Paskudy
- Żulinki
- Podłagóra
- Bujny Książę
- Alfonsów
- Tumidaj
- Zgniłe Błoto
- Pędziwiatry
- Niedoślepin
- Przegina Duchowa
- Zagacie
- Smyraki
- Mała Wieś przy Drodze
- Pieścidła
- Tłuszcz
- Kozie Brody
- Ameryka
- Skopanie
- Tuligłowy
- Czystogarb
- Kłopoty – Stanisławy
- Pomyje
- Bożedary
- Bógdał
- Niepiekło
- Kurojady
- Koniec Świata
- Zgon
- Beznazwa
- Genowefa
- Ostatni Grosz
- Jęczydól
- Paryż
- Wenecja
Weronika Domińczyk klasa VI c
Nasze sprawy
SONDA
Zapytaliśmy naszych kolegów i nasze koleżanki z klas IV - VIII o to, jaki jest najlepszy piłkarz na świecie. W sondzie wzięło udział 139 uczniów, a przeprowadzili ją Maciej Ziółkowski, Jakub Bartos i Maksymilian Jończyk z klasy VI a.
Piłka nożna to sport, który budzi ogromne emocje, a najlepsi piłkarze na świecie są inspiracją dla milionów ludzi. Pytanie sondy było proste : „Kto według Ciebie zasługuje na miano najlepszego piłkarza na świecie ?”. Oto wyniki:
1 Miejsce - Cristiano Ronaldo (52 głosy )
Cristiano Ronaldo to portugalski piłkarz, który jest jednym z najlepszych napastników na świecie oraz w historii futbolu. Najdłużej, bo przez dziewięć lat, bronił barw Realu Madryt. Pięciokrotnie otrzymał prestiżową Złotą Piłkę. Aktualnie reprezentuje barwy saudyjskiego Al-Nassr.
2 Miejsce - Lamine Yamal (20 głosów)
Lamine Yamal to hiszpański piłkarz. Występuje na pozycji napastnika w hiszpańskim klubie FC Barcelona oraz w reprezentacji Hiszpanii. Zwycięzca Mistrzostw Europy 2024 roku. Zwycięzca Nagrody Kopa Trophy 2024. co ciekawe, ma zaledwie 17 lat.
3 Miejsce - Lionel Messi (19 głosów)
Leo Messi to argentyński piłkarz występujący na pozycji napastnika, skrzydłowego lub ofensywnego pomocnika w amerykańskim klubie Inter Miami oraz w reprezentacji Argentyny, której jest kapitanem. Zdobywca 8 Złotych Piłek.
Mniejszą ilość głosów zdobyli m.in. : Robert Lewandowski, Jude Bellingham, Neymar, Wojciech Szczęsny.
Podczas sondażu zdarzyło się też kilka naprawdę zabawnych odpowiedzi. Ktoś postanowił wytypować np. Magdę Gessler! Doceniam poczucie humoru, może chodziło o to, że jej dania są „mistrzowskie” Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w sondzie, dzięki Wam dowiedzieliśmy się, jakimi piłkarzami najbardziej żyje nasza szkoła. A czy Ty zgadzasz się z wynikami?
Maciej Ziółkowski klasa IV a
Hałas, HAŁAS, HAŁAS, H A Ł A S …
W poprzednim numerze informowaliśmy, że zapytamy Was, jakie macie pomysły na zredukowanie hałasu w czasie przerw, oto Wasze odpowiedzi. Hałas to każdy niepożądany, nieprzyjemny, dokuczliwy dźwięk występujący w danym miejscu, czasie i okolicznościach. Definicja ta opiera się na subiektywnym odczuwaniu hałasu. Hałas to dźwięk szkodliwy dla szeroko pojętego zdrowia człowieka. W szkole na korytarzu, czasem na lekcji spotykamy się z tym dźwiękiem, który dla niektórych może być męczący i dokuczliwy. Dlatego też w listopadzie pytałam Was, czy macie jakiś pomysł na zmniejszenie hałasu u nas w szkole.
Większość z Was mówiła mi, że nie ma na to rozwiązania, starsi uczniowie natomiast twierdzili, że problem rozwiązałoby odizolowanie klas jeden-trzy. Pojawiały się też takie pomysły jak: przerwy w salach, melodia zamiast dzwonka, korzystanie z telefonu, punkty za krzyczenie, różne pory zaczynania dnia szkolnego, zatyczki do uszu, pianka wygłuszająca na ściany, osobne przerwy, głośniki na korytarzach, więcej przerw tanecznych, dodatkowe prace dla głośnych, plakaty, słuchanie muzyki na słuchawkach, czy też zakaz biegania.
Nie wszystkie te pomysły są możliwe do zrealizowania, ale dziękuję za Waszą kreatywność i pomoc. Pomysły był bardzo różnorodne i ciekawe, może wspólnie któryś z nich do się wprowadzić w życie. Będę Was informować.
Nadia Marzyńska klasa VII b
Piszesz wiersze, opowiadania, recenzje albo chcesz spróbować swoich sił w pisaniu artykułów? Fotografujesz, rysujesz, masz duszę artysty? A możeprzeżyłeś coś ciekawego, czym chcesz się podzielić z innymi? Jeżeli tak, zgłoś się do nas! Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane osoby!
Opiekun gazetki - p. Dorota Bartczak.
Redaktorzy:
Blanka Oleksiak, Nadia Marzyńska, Julian Bińkowski, Julia Pakuła, Zofia Mosińska, Joanna Jaśkiewicz, Maja Sodulska, Katarzyna Stańczykowska, Julia Kiliańska, Weronika Domińczyk, Joanna Szutenbach, Laura Pawlak, Amelia Kantor, Nina Balczyńska, Lena Karwowska, Alicja Sodulska, Maria Mosińska, Maciej Ziółkowski.