Stoszesnatka Wesoła gazetka numer 43 (10/2023)
W tym numerze:
- wakacyjne wspomnienia
- ciekawostki
- Łódź - moje miasto
- nasze pasje
- nasze recenzje
- kącik zoologiczny
- z humorem
Rozmowy z ciekawymi ludźmi
Porozmawiajmy o nauczaniu początkowym
W tym numerze przeprowadziłyśmy wywiad z Panią Beatą Kuśmierek – nauczycielką nauczania początkowego, która od zawsze pracuje w naszej szkole i bardzo jej tu dobrze. Jest także terapeutą pedagogicznym.
Jaki był Pani ulubiony przedmiot w szkole?
Moim ulubionym przedmiotem w szkole była matematyka. Lubiłam też WF.
Kim Pani chciała być w dzieciństwie?
Chciałam być piosenkarką i był też czas, że chciałam być pielęgniarką.
Czy kiedykolwiek chciała Pani zmienić pracę ?
Pracowałam kiedyś w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie spotykałam ludzi w trudnych sytuacjach życiowych, którym trzeba było pomóc, ale zmieniłam pracę na moją wymarzoną, czyli na pracę w szkole.
Jaką typ nauki Pani preferuje?
Ja preferuję naukę przez zabawę, na dywanie i w ruchu.
Czy lubi Pani wycieczki szkolne?
Tak, bardzo lubię wycieczki. Kiedyś jeździłam nawet na tygodniowe wycieczki, czyli tzw. zielone szkoły.
Jak Pani ocenia swoją klasę 1a ?
Klasa jest duża, jest sporo dzieci, które przyszły z jednego przedszkola, przez co są bardzo zgrane, co czasem przeszkadza.
Co najbardziej Pani utrudnia pracę?
Najbardziej przeszkadza mi to, że w klasie jest dużo osób.
Dziękujemy za ciekawą rozmowę.
Na zakończenie chciałybyśmy dodać, że Pani Kuśmierek zawsze urządza nocowania w szkole. Co roku organizuje konkurs recytatorski dla klas 1-3. Kiedy uczęszczała do szkoły, nie lubiła języka angielskiego.
Wywiad przeprowadziły Julia Kiiliańska i Alicja Zjawiony z klasy V c.
Podróże małe i duże
Nurkowanie
Fascynuje cię podwodny świat i jego mieszkańcy? Umiesz dobrze pływać i świetnie czujesz się w wodzie? Spróbuj nurkowania!
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu nauki nurkowania jest ukończenie kursu. Jest wiele organizacji nurkowych, w których można ukończyć takie szkolenie. Ja uczyłem się nurkować w federacji o nazwie CMAS (z fr. Światowa Konfederacja Sportów Podwodnych). Szkolenie trwało 10 dni. Naukę nurkowania można zacząć już w wieku 8 lat, jednak dopiero od 12 roku życia można zdobyć najwyższe uprawnienia płetwonurka młodzieżowego i móc pod opieką dorosłego nurka schodzić nawet na 12 metrów! Aby bezpiecznie i przyjemnie zanurzyć się pod wodę, człowiek potrzebuje różnego rodzaju sprzętu, takiego jak butla ze sprężonym powietrzem, automat oddechowy, skafander, płetwy i maska. Po wyjściu z wody zaczyna się najmniej przyjemna część - klarowanie, czyli rozmontowywanie i układanie rzeczy z powrotem.
Czy warto nurkować? Według mnie, tak. Podwodne życie jest bardzo odmienne od tego na powierzchni i można poczuć się jak odkrywca innego świata. Różnorodność stworzeń jest wręcz urzekająca. Pod wodą możemy zaobserwować na żywo niesamowite gatunki, na przykład ośmiornice łypiące na nas ciekawskimi oczkami czy mureny wystające ze swoich nor z rozdziawionymi paszczami w geście obrony. Ciekawym doświadczeniem jest też nurkowanie nocne. Potrzebne są do niego specjalne latarki, ponieważ w nocy pod wodą jest po prostu czarno. W nocy ryby są ospałe i można zobaczyć je z bardzo bliska, gdy powoli dryfują przy dnie. Można też nurkować na wrakach zatopionych okrętów lub samolotów. Podwodne życie jeszcze bardziej tam rozkwita, pokrywając ponury, szary i zardzewiały metal warstwą kolorowej roślinności, wokół której kręcą się ciekawskie ławice ryb.
Nurkowanie wiąże się też z ryzykiem. Trzeba opanować wiele technik ratunkowych na wypadek podwodnej awarii. Mnie osobiście żadna poważna sytuacja pod wodą się nie przytrafiła, ale mógłbym wyliczyć kilka drobnych usterek, takich jak zalanie maski, problem z ciśnieniem w uszach i oczywiście niezliczone ,,windy’’, czyli uderzenia o dno albo gwałtowne wynurzanie. Kluczowe w takich momentach jest zachowanie absolutnego spokoju, bo panika może zakończyć się nawet śmiercią. Gdy podczas nurkowania coś nam się przytrafi, musimy natychmiast powiadomić naszego partnera nurkowego (w slangu partnura) specjalnym językiem nurkowym - podobnym do migowego. Sport ten wymaga dużego skupienia, opanowania i współpracy. Najczęstszymi problemami osób niedoświadczonych są ciśnienie rozpierające uszy, utrzymanie poziomu głębokości w wodzie i koordynacja, gdyż pod wodą trudno o precyzyjne ruchy.
W Polsce można nurkować w jeziorach, zalanych kamieniołomach, rozlewiskach i oczywiście w naszym morzu (uwaga, nie dla nowicjuszy!). Moje ulubione miejsca nurkowe niedaleko Łodzi to Wapienniki Sulejów i zalany kamieniołom Honoratka (ostatnio widziałem tam szczupaka wielkiego jak moja noga!).
Nurkowanie jest jedną z moich ulubionych aktywności. Uwielbiam spokój i ciszę panująca pod wodą, dźwięk wypuszczania powietrza, a potem widok bąbelków lecących w górę. Niesamowite jest też odczuwanie grawitacji, jakby wszystko działo się w zwolnionym tempie. Gorąco polecam ten sport wszystkim lubiącym wodę!
Julian Bińkowski klasa VI b
Festiwal Światła w Łodzi
LIGHT MOVE FESTIVAL
Festiwal Światła w Łodzi to niesamowita, coroczna impreza, której celem jest promowanie twórczości oraz pokazanie w zupełnie inny sposób wartościowych przestrzeni oraz budynków naszego miasta nocą. Jest to połączenie dynamiki, światła, barw oraz muzyki.
Tegoroczna edycja już po raz trzynasty rozświetliła ulice i budynki Łodzi, a jej motywem przewodnim było hasło “Szukając Szczęścia”. W dniach 29 września - 01 października, od godziny 19.00, w różnych zakątkach naszego miasta mogliśmy cieszyć się tymi niesamowitymi doznaniami.
W tegorocznym Festiwalu Światła uczestniczyłam wraz z moją Rodziną. W piątkowy wieczór wybraliśmy się na ulicę Piotrkowską, aby móc podziwiać wspaniałą architekturę miejską, otuloną cudownymi barwami i motywami. Dookoła rozbrzmiewała głośna muzyka, która wszystkich wprawiała w doskonały nastrój. Wszędzie było mnóstwo uśmiechniętych ludzi w różnym wieku, którzy podziwiali projekcje, robili zdjęcia lub tańczyli. Atmosfera była niesamowita, a pogoda sprzyjała. W ten jesienny wieczór mieliśmy wrażenie, że jest środek lata
Teraz, ciesząc się naszymi przeżyciami i wspomnieniami, pozostaje nam czekać na kolejny LIGHT MOVE FESTIVAL.
Julia Sanigórska klasa VI b
Tradycje z różnych stron świata
Kuchnia japońska
Ludzie podróżują do Japonii w celu znalezienia kolebki kulturowej Azji, rozrywki bądź na przykład relaksu, jednak są też tacy, którzy wracają tam, by zasmakować rozmaitej kuchni japońskiej.
Kuchnia Japonii jest znana bez wątpienia na całym świecie, charakteryzuje się unikalnymi smakami, teksturami i atrakcyjnością wizualną dań. Potrawy te składają się z dużej ilości tofu i warzyw, niedużym dodatkiem mięsa i produktów przetworzonych oraz jedzeniem dużej ilości owoców morza i ryb. Co ciekawe, kulinaria Kraju Kwitnącej Wiśni są uważane za najzdrowsze z wszystkich istniejących.
Zazwyczaj kojarzona jest z sushi lub ramenem, jednak to tylko skromne przykłady tego, co ma ta kuchnia do zaoferowania. Pierwszą potrawą jest tempura, czyli głęboko smażone danie złożone z owoców morza lub warzyw, które są pokryte lekkim ciastem. Można ją spożywać samą albo z ryżem.
Yakitori to japońskie szaszłyki z kawałków kurczaka grillowanych na węglu drzewnym, który zapewnia intensywny, charakterystyczny smak. Zwykle podaje się je z sosem Tare – kombinacją sosu sojowego, mirin i sake.
Pierożki gyoza to kultowa japońska potrawa podawana na całym świecie. Mają oryginalny, aromatyczny i zarazem pikantny smak. Farsz w środku składa się zazwyczaj z wieprzowiny, kapusty, imbiru, czosnku i cebuli, który dodaje osobliwy smak. Podawane są jako danie główne, jednak mogą być również przystawką z dodatkiem dipu sojowo, sezamowego.
Blanka Oleksiak klasa VI b
Nasze hobby
Jak wygląda mecz reprezentacji Polski w siatkówce?
Jadąc na mecz reprezentacji Polski w siatkówce, przed halą powinniśmy znajdować się już ok. 20 min przed rozpoczęciem wydarzenia, ponieważ zazwyczaj są korki ze względu na dużą liczbę osób oglądających. Jeszcze przed wejściem na halę stoją osoby, które kasują bilet, natomiast już po wejściu do środka możemy dostrzec dużą liczbę stoisk z najróżniejszymi grami oraz zabawami. Oprócz takich właśnie stoisk z zabawami możemy także zauważyć przeróżne smakołyki, które są tam sprzedawane, takie jak popcorn czy hot-dogi. Na ścianach wokół hali widnieją podpisy wejść na sektory oznaczone literkami namalowanymi czarną farbą. Pod każdym wejściem znajdują się trzy inne literki, dzięki którym możemy odnaleźć przeznaczony dla nas sektor. Po odnalezieniu swojego sektora należy kierować się w stronę rzędu i miejsca, które mamy przypisane do naszego biletu. Gdy znajdujemy się już na swoim miejscu czekamy rozpoczęcie meczu.
W trakcie meczu osoby prowadzące spotkanie wymyślają różne przyśpiewki, aby umilić grę zawodnikom lub zawodniczkom z reprezentacji. W czasie przerw pomiędzy setami jest czas na chwilowe wyjście z hali lub odpoczynek. Zazwyczaj gdy dana reprezentacja zdobywa ostatnie punkty, osoby zebrane wstają i głośno kibicują swojej drużynie. Po wygranym meczu wiele osób chciałoby dostać autograf lub zrobić sobie zdjęcie z zawodnikiem lub zawodniczką reprezentacji, dlatego część osób schodzi w miejsce, gdzie zawodnicy podchodzą do kibiców. Jednak największe szczęście i możliwość zrobienia zdjęcia mają osoby, które wykupiły specjalne bilety, dzięki którym oglądają mecz z bardzo bliska. Takie bilety są oczywiście o wiele droższe i tylko małej liczbie osób udaje się je kupić. Mecze reprezentacji Polski w piłce siatkowej, jeśli odbywają się w Łodzi, to zawsze w Atlas Arenie, która jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w naszym kraju.
Aleksandra Nowicka klasa VI b
WYBÓR STAJNI
Większość osób przy wyborze stajni, w której chcą zacząć swoją przygodę z jeździectwem, sugeruje się przede wszystkim tym, czy w stajni są ,,ładne konie’’ i ,,wysokie przeszkody’’, co jak się potem okazuje, wcale nie jest najważniejsze, ponieważ ładny koń może mieć zły charakter i na odwrót, a wysokie przeszkody przez co najmniej pierwsze trzy lata nie będą potrzebne.
Podczas wyboru stajni należy sugerować się osiągnięciami stajni i opiniami innych osób, które można znaleźć np. w Googolu, można też zapytać znajomych będących w temacie, o ile takich mamy. Jednak najważniejszym elementem wyboru powinien być instruktor, którego techniki szkolenia możemy sprawdzić poprzez jazdy próbne w różnych stajniach i porównanie, gdzie ta jazda przebiegła najlepiej. Warto zaznaczyć, że jeśli w stadninie, w której jeździmy, konie są wychudzone i mają złe warunki, nie należy jeździć, ponieważ najczęściej są to miejsca, w których ludzie znęcają się nad końmi, a my im za to nieświadomie płacimy, umawiając się tam na jazdy.
Zakładając, że wybrało się już stajnię, nie należy (bynajmniej na początku) martwić się o rzeczy materialne takie jak: kask, bryczesy, rękawiczki czy sztyblety, ponieważ większość szkółek jest zaopatrzona w kaski, a cała reszta przez pierwsze parę lub nawet paręnaście miesięcy nie będzie potrzebna, bo najważniejsze jest, aby jeździć w długich spodniach i butach z zakrytymi palcami i piętami.
Julia Pakuła klasa VI b
Łódź – moje miasto
Łódzkie murale
Mural to wielki ścienny obraz, który upiększa miejską przestrzeń, dodaje koloru i sprawia, że nawet zwyczajny blok może wyglądać jak dzieło sztuki. Wielkoformatowe murale to te, które robią największe wrażenie. Niektóre są niesamowitymi, pojedynczymi obrazami w miejskiej szarzyźnie, inne tworzą całe galerie.
Murale znajdują się na ścianach wielu budynków w Polsce. Pierwsze nieśmiałe próby malowania murali zaczęły się już w latach 90. Łódź można spokojnie nazwać polską stolicą sztuki ulicznej. W Łodzi jest ponad 200 wielkoformatowych murali, czyli najwięcej w całej Polsce.
Przykłady ciekawych murali w Łodzi:
- mural „Łódź”- Piotrkowska 152
To najstarszy mural w Łodzi. Przedstawia typowe łódzkie elementy przestrzeni miejskiej.
-mural „Rubinstein”- Sienkiewicz 18
Powstał w hołdzie wielkiemu łódzkiemu pianiście. Jest to najbardziej kolorowy mural w mieście.
-mural wykuty w ścianie- Kopernika 28
Jest to jedyny wykuty mural w Łodzi.
-mural „Cisza”-Wólczańska 13
Jest wykonany z 1300 różnych długości metalowych prętów. Jest pierwszym typu 3D muralem na świecie.
-mural „Jerzyk/ Apus Apus”- Kilińskiego 127
Mural ten powstał z materiałów recyklingowych- opon, drewna, plastiku.
-mural z jelonkiem- Łąkowa 10
Przestawia jelenia stworzonego z wielu różnokolorowych gałęzi, pośród których mieszkają ptaki.
-mural „Madame Chicken”- Politechniki 16
Nawiązuje do wiersz pisarz Juliana Tuwima „ W areroplanie”
Zofia Mosińska klasa VIb
Kącik zoologiczny
Cześć, jestem Luna!
Do mojej właścicielki Niny trafiłam w lipcu 2023 r. Teraz mam już 4 miesiące! Urodziłam się w towarzystwie wielu psów. Mam czworo rodzeństwa - trzech braci i jedną siostrę. Jestem mieszanką owczarka miniaturowego i border collie. Mam dużo energii i chęci do zabawy, moja ulubioną piłką jest ta na sznurku. Lubię też leżeć na kanapie, mimo że mi nie wolno. Gdy mojej pani jest smutno, siadam obok niej i merdam ogonem. Kiedy zasypiam, kładę pyszczek na pluszowym lewku. Czasem tak dobrze się bawię, że nie mam czasu na jedzenie.
To wszystko na mój temat. Pa!
Nina Balczyńska klasa V b
Nasze recenzje
Tego lata stałam się piękna
,,Tego lata stałam się piękna” to opowieść o Belly, która cały rok czeka na wakacje, ponieważ wszystko, co najlepsze, dzieje się właśnie podczas tych letnich miesięcy. To wtedy może spędzić czas z braćmi Fisher – Conradem i Jeremiachem. Tego lata wszystko się zmienia, bo są to ich ostatnie wspólne wakacje.
Opowieść autorki Jenny Han bardzo mnie wciągnęła i zachwyciła. Jest romantyczna i porusza problemy młodych osób. Bardzo ją polecam i zachęcam do jej przeczytania.
Joanna Jaśkiewicz klasa VI b
Kim jest Anna?
Okradała banki, hotele i przyjaciół. Wydawała pieniądze, których nie miała i manipulowała amerykańską śmietanką towarzyską. Serial ,,Kim jest Anna’?’ oparty jest na historii Anny Delvey, pochodzącej z biednej rosyjskiej rodziny, która desperacko chce zmienić swoje życie. Dziennikarka Vivian Kent, której grozi zwolnienie z pracy, postanawia napisać najlepszy artykuł o historii i oszustwach Anny. Spotyka się z byłymi przyjaciółmi bohaterki i z samą Anną, Chodzi na jej procesy sądowe i widzi, że Anna jest ciepłą osobą, która przeszła wiele traum. Serial jest warty uwagi, historia jest naprawdę bardzo wciągająca, można się z niej wiele nauczyć i zmienić punkt widzenia na osoby, które dokonują oszustw finansowych.
Lena Foks klasa VI b
HALLOWEEN : CO WIECIE O TYM POPULARNYM ŚWIĘCIE ?
Halloween to święto sięgające już ponad 2 tysiące lat w przeszłość do miejsc, w których Celtowie z Brytanii i Irlandii odprawiali swoją mroczną magię. W tamtych czasach to święto przypadało na okres oddzielający dwie główne pory roku: lato i zimę. Gdy na polu nie było już co zbierać i świat szykował się na mroczną zimę, mieszkańcy zaczęli szykować się do święta Samhain. W tę noc palono ogniska, aby odstraszyć złe duchy. Było to ostatniego dnia października i pierwszą noc listopada. Kojarzono również to święto jako początek ciemniejszej pory roku.
Halloween także jest kojarzony z dyniami. Dzieci z pomocą dorosłych wycinają straszne twarze z dyni, a potem wsadzają świece, by sprawiły straszną atmosferę. Tradycję tą rozpoczęto jeszcze przed pojawieniem się dyń. Przed nią była rzepa, burak lub brukwia. Dynia pojawiła się dopiero po odkryciu Ameryki.
CIEKAWOSTKA:
Najcięższa dynia ważyła 1190,49 kg i pochodziła z Belgii, a najcięższa dynia w Polsce ważyła ok. 840 kg.
Na wschodzie, a także u nas Halloween budzi sporo kontrowersji za sprawą pogańskiej genezy tego święta. Kościół i radykalna prawica próbuje odrzucić zwyczaje i zabawy z zachodu. Jednak każdy z nas ma prawo do własnego zdania. Jak twierdzą nasi angielscy przyjaciele, w tym święcie chodzi o zabawę, i fajny mroczny klimat.
Maja Sodulska klasa V c
Ciekawostki
Tego nie wiecie o Albercie Einsteinie
Albert Einstein to niemiecki naukowiec, który wyjaśnił, jak działa wszechświat. Urodził się w 1879 r., a zmarł w 1955 r. W 1922 r. dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Einstein wynalazł gazową absorpcyjną pompę ciepła i lodówkę. Znany jest z równania E= mc 2.
CIEKAWOSTKI O ALBERCIE EINSTEINIE
1.Albert Einstein to jeden największych geniuszy w historii.
2.Studiował matematykę od 1891 roku.
3.W młodości opisywał swoje plany na przyszłość w formie eseju *.
4.Przez jakiś czas był nauczycielem matematyki, jak i fizyki.
5.Einstein unikał służby wojskowej, za powód podając płaskostopie i żylaki.
6.Uwielbiał palenie fajki.
7.W młodości uwielbiał religie.
- Urodził się z nieprawdopodobnie duża i zdeformowaną głową.
9.Einstein miał najniższą średnią w grupie na studiach.
- Nigdy nie zobaczył swojej córki Lieserl.
*Esej to forma literacka lub literacko- naukowa prezentująca punkt widzenia autora.
Albert Einstein powiedział:
“Nie wiem jaka broń będzie używana podczas Trzeciej Wojny Światowej, ale myślę, że Czwarta będzie na kije i kamienie.”
Weronika Domińczyk klasa Vc
Z życia szkoły
Zapytałyśmy naszych kolegów i nasze koleżanki z klas IV - VIII, jakie jest ich ulubione miejsce, a raczej kraj, w którym spędzają wakacje.
W sondzie wzięło udział 101 uczniów, a przeprowadziły ją Nadia Marzyńska, Lena Foks i Nadia Podgórska z klasy VI b.
Jakie jest twoje ulubione miejsce na wakacje?
- Polska - 36 osób
- Chorwacja - 16 osób
- Hiszpania - 8 osób
- Włochy - 6 osób
- Niemcy - 5 osób
- Grecja - 5 osób
- Turcja - 5 osób
- Bułgaria - 3 osoby
- Egipt - 3 osoby
- Malta - 3 osoby
- Czechy, Francja, Czarnogóra, Szwecja, Malediwy, Belgia, Anglia, Rumunia, Tajlandia i Wyspy Zielonego Przylądka - po 1 osobie
Kącik żartów
Mama kupiła Jasiowi rower i Jaś zaczął jeździć. Po chwili krzyczy: - _ -Mamo! Mamo! Zobacz, jadę bez jednej ręki... Mamo! Mamo! jadę bez drugiej ręki... Mamo! Mamo! Jadę bez zębów!
Adam Małysz wraca z Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i kupuje bilet w drogę powrotną. Kasjer mu mówi:
- 2 złote.
- Nie. Srebrny i brązowy.
Siedzi kobieta w ciąży, a obok niej Jaś. W końcu Jaś nie wytrzymał i pyta się tej kobiety:
- Co tam pani ma?
- Dzidziusia.
- A kocha go pani?
- Tak.
- To czemu pani go zjadła?
Jakie ryby najbardziej lubią matematycy?
- Sumy.
Wsiada informatyk do taksówki. Taksiarz pyta:
- Dokąd jedziemy?
-192.168.4.1
Inżynierowie: mechanik, chemik i informatyk jadą jednym samochodem. Nagle silnik prycha, buczy, gaśnie i auto staje.
- To coś z silnikiem - mówi mechanik.
- Myślę, że paliwo jest złej jakości - stwierdza chemik.
A na to informatyk:
- Wiecie co, wysiądźmy i wsiądźmy, może to pomoże.
-Co to jest nieskończoność ? - pyta nauczycielka.
-Na przykład rok szkolny - odpowiada Jasio.
- Czym różni się kura od ucznia?
- Kura znosi jajko przez minutę, a uczeń musi znosić szkołę przez siedem godzin dziennie!
Małgosia pokazuje nauczycielowi języka polskiego swój zeszyt i pyta:
- Nie mogę odczytać, co pan napisał pod moim wypracowaniem.
- Napisałem: "Pisz wyraźnie".
Nauczyciel wchodzi do klasy i mówi:
-Mam nadzieję, że dzisiaj nikogo nie przyłapię na ściąganiu!
-I my mamy taką samą nadzieję! - odpowiadają dzieci.
Wyboru żartów dokonał Julian Bińkowski z klasy VI b.
Nasze sprawy
Życzenia dla Nauczycieli
Za to, że jednak i że pomimo
za to, że z sercem , za to, że z nami,
za dni zdobione szczęścia chwilami,
za tę cierpliwość z duszą rozdartą
i za tę wiarę, że jednak warto…
Dziękujemy!
W imieniu Redakcji życzenia wszystkim nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej składa Laura Pawlak z klasy V b .
Opiekun gazetki - p. Dorota Bartczak
Redaktorzy: Blanka Oleksiak, Julian Bińkowski, Julia Pakuła, Zofia Mosińska, Aleksandra Nowicka, Nadia Marzyńska, Joanna Jaśkiewicz, Julia Sanigórska, Lena Foks, Nadia Podgórska, Maja Sodulska, Weronika Domińczyk, Julia Kiliańska, Alicja Zjawiona, Nina Balczyńska, Laura Pawlak
Piszesz wiersze, opowiadania, recenzje albo chcesz spróbować swoich sił w pisaniu artykułów? Fotografujesz, rysujesz, masz duszę artysty? A może przeżyłeś coś ciekawego, czym chcesz się podzielić z innymi? Jeżeli tak, zgłoś się do nas! Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane osoby!